ochutený ocot
Výroba ochuteného ovocného octu je veľmi jednoduchá záležitosť, ku ktorej potrebujete predovšetkým čas. Ide o skvelý spôsob spracovania ovocia, ktoré už nie je úplne vo forme.
Ideálne sú jahody a maliny, ktoré dajú vášmu octu úžasnú príchuť, ktorú využijete hlavne na dochutenie zeleninových šalátov.
Ovocie rozmixujeme na kašu a preložíme do väčšej nádoby (osvedčila sa nám veľká zaváračka Weck). Ocot privedieme do varu, necháme trochu vychladnúť a vlažný prilejeme k ovociu. Nádobu prikryjeme plátnom, aby do neho nelietali mušky, ale aby mal ocot prístup vzduchu.
Necháme ho na teplom, ale tmavšom mieste lúhovať. Občas premiešame a necháme odpočívať približne 2 týždne. Potom zlejeme cez sitko vyložený plátnom a uložíme do čistých pohárov.
Pokiaľ ocot dáte do karaf Weck, máte krásny darček pre svojich blízkych.
Ochutený ocot môžete využiť ako základ šalátových dresingov alebo si ho ráno môžete kvapnúť do vody ako ľudovú medicínu proti širokej škále neduhov.
Rovnakým spôsobom môžete vytvoriť aj originálne bylinkové octy. Kyselina octová je veľmi účinné rozpúšťadlo a konzervant. Do octu sa rozpustí chuť, ale aj liečivé látky. Vždy teda záleží na tom, čo do octu naložíte. Podľa chuti môžete predĺžiť dobu lúhovania až na niekoľko týždňov. Postupujte rovnako podľa nášho receptu.
Pokiaľ je výsledný ocot číry, môžete do neho na ozdobu vložiť vetvku toho, čo ste lúhovali a máte krásnu a elegantnú dekoráciu na váš stôl. Na záver trochu inšpirácie, čo všetko môžete v octe lúhovať: cesnak, rozmarín, tymián, chilli papričky, bobuľové ovocie (čučoriedky), mätu, bazalku a veľa ďalšieho.
ČO BUDETE POTREBOVAŤ
1 kg zrelého čistého ovocia (môže byť poškodené, ale nie plesnivé)
1 l jablčného alebo vínneho octu
vetvička bazalky