nakladané citróny so soľou
Táto pochúťka patrí k základným ingredienciám severoafrickej kuchyne. Má veľmi výraznú chuť, a preto si ju užívajte s rozvahou.
AKO NA TO?
Citróny starostlivo umyjeme a pozdĺžne krájame na štvrtky. Pozor, nedokrajujeme ich. Okolo stopky by mali zostať spojené, aby pripomínali kvety. Jemne citróny roztvoríme, rezy posypeme 1 lyžičkou soli a uzavrieme. Na jeden citrón teda vychádzajú 4 lyžičky soli. Citróny tesne naukladáme do pohára a zaťažíme.
Postavíme ich na teplé miesto, napríklad slnečné okno. Citróny by mali pustiť toľko šťavy, aby boli úplne ponorené. Nálev môžete doplniť korením (často sa používa bobkový list, badián, guličky čierneho korenia).
Najprv bude nálev zakalený, ale počas 3-4 týždňov by sa mal vyčistiť. To je signál, že môžeme začať ochutnávať. ;)
AKO TO FUNGUJE?
Citróny, tým že sa presolia, pustia dostatok šťavy a keď sa zaťažia, aby potopené, spustí sa mliečne kvasenie. Ako pri nakladanej kapuste. Akonáhle sa šťava vyčerí (kvasinky spadnú na dno), je hotovo. Všeobecne je ale dobré nechať prekvášané produkty ešte preležať pár týždňov, pretože v náleve pokračujú vo svojej práci enzýmy.
Tie majú vplyv na chuť a textúru. Po prekvasení pohára uchovávame v chlade a pre naberanie je potrebné používať vždy čistú lyžicu či vidličku, aby sa výrobok nekazil.
SERVÍRUJEME
Pred použitím v recepte citróny opäť dobre umyte pod tečúcou vodou a nakrájajte na plátky.
Často sa používajú na pokrmy marockej kuchyne (tajine). Vynikajúce sú aj ku grilovaným rybám a nálev môžete použiť ako zálievku na šalát.
Dobre naložené vám vydrží až dva roky.
ČO BUDETE POTREBOVAŤ
1 kg malých citrónov s tenkou kôrou (najlepšie v bio kvalite)
soľ
korenie - badián, bobkový list, guličky čierneho korenia (nie je nutné, ale hodí sa na spestrenie)