Kvasená alebo tiež kyslá kapusta je základom zimnej kuchyne a to hlavne vďaka vysokému obsahu C. Ak nemáte možnosť naložiť si kapustu do veľkého kapustnice na celú zimu, vyskúšajte náš návod na kapustu kvasenú v pohári.
Kapustu očistíme od vrchných poškodených listov, rozpolíme a vykrojíme tuhý hlúb. Nakrájame alebo nakrájame na čo najjemnejšie rezančeky. Vo veľkej mise ho rovnomerne osolíme, okmínujeme a poctivo premiešame.
Potom kapustu v mise premačkávame a utláčame - rukou, alebo si pomôžeme veľkou vareškou, drevenou paličkou na mäso alebo špeciálnym dreveným tĺkom. Nahradíte tým klasické šliapanie kapusty vo veľkom množstve. Kapusta pustí šťavu a má potom aj jasnejšiu farbu.
Natlačíme ho do vymytých pohárov Weck. a zaťažíme tanierikom, miskou, alebo skleneným viečkom vhodného priemeru (odporúčame viečko Weck priemer 80mm) tak, aby kapusta bola zaťažená pod hladinou.
Dnes sa dajú kúpiť špeciálne ťažidlá na domáce kvasenie. To zaťaženie je veľmi dôležité, na vzduchu by kapusta stmavlo a pokazilo by sa. A ďalšia dôležitá zásada – hladina šťavy by mala byť cca 5 centimetrov pod okrajom pohára, inak hrozí, že vám časť šťavy pretečie.
Poháre uzavrite a nechajte stáť v teple minimálne 3 dni, môžete ale aj dlhšie (max. 3 týždne). Potom buď skonzumujte alebo preneste do chladu, aby sa zastavilo kvasenie.
Pri kvasení vznikajú plyny a kapusta má snahu sa zdvíhať a celkom nadobudne. Poháre by mali umožniť prípadný pretlak upúšťať a pritom zabraňovať vnikaniu vzduchu dovnútra. Weckovky sú na tento účel úplne ideálne.
V recepte môžete bielu kapustu nahradiť červenou, prípadne experimentovať s rôznymi kombináciami ďalšej zeleniny (mrkva, cibuľa, cesnak, reďkev) alebo korenie (čerstvý zázvor, chilli, horčičné semienko).
Kvasená kapusta je jedlé v ktorejkoľvek fáze. Len pozor pokiaľ sa potiahne povlakom vôňou pripomínajúcou kvasnice či začalo plesnivieť. Pri naberaní vždy naberajte čistou vidličkou a nádobu dobre uzavrite.